A29200-065
DigiKey Part Number
2262-A29200-065TR-ND - Tape & Reel (TR)
2262-A29200-065CT-ND - Cut Tape (CT)
2262-A29200-065DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A29200-065
Description
CONN D-TYPE RCPT 65POS SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 Position D-Type, Nano-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A29200-065 Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Board Side (0-80); Mating Side (0-80)
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A