BZX84C3V6LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C3V6LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C3V6LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C3V6LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V6LT1G
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
BZX84C3V6LT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Power - Max
250 mW