FDB0260N1007L
DigiKey Part Number
FDB0260N1007LTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB0260N1007LCT-ND - Cut Tape (CT)
FDB0260N1007LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB0260N1007L
Description
MOSFET N-CH 100V 200A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 200A (Tc) 3.8W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8545 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 27A, 10V