FDMS86150ET100
DigiKey Part Number
FDMS86150ET100TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS86150ET100CT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS86150ET100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS86150ET100
Description
MOSFET N-CH 100V 16A POWER56
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 16A (Ta), 128A (Tc) 3.3W (Ta), 187W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4065 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 187W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.85mOhm @ 16A, 10V