MM5Z6V2T1G
DigiKey Part Number
488-MM5Z6V2T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z6V2T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z6V2T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z6V2T1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±6.5% Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
MM5Z6V2T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6.5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms