NVH4L018N075SC1
DigiKey Part Number
5556-NVH4L018N075SC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVH4L018N075SC1
Description
SIC MOS TO247-4L 750V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 140A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
262 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+22V, -8V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5010 pF @ 375 V
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 66A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 22mA