ECA-1CM101
ECA-1CM101
DigiKey Part Number
P5138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CM101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1CM101 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
306 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C