EEE-FK1V330AL
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1V330ALTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1V330ALCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1V330ALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1V330AL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1V330AL Models
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C