EEE-FN1E680L
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1E680LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1E680LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1E680LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1E680L
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Detailed Description
68 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FN1E680L Models
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C