EEE-FN1H181UP
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1H181UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1H181UPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1H181UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1H181UP
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FN1H181UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
227.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C