ETQ-P4M2R2KVC
DigiKey Part Number
PCD2462TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2462CT-ND - Cut Tape (CT)
PCD2462DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P4M2R2KVC
Description
FIXED IND 2.2UH 14.8A 7.48 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14.8 A 7.48mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
ETQ-P4M2R2KVC Models
DC Resistance (DCR)
7.48mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
21A