ETQ-P4M6R8KVC
DigiKey Part Number
P19786TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19786CT-ND - Cut Tape (CT)
P19786DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P4M6R8KVC
Description
FIXED IND 6.8UH 8.9A 20.35 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.9 A 20.35mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
ETQ-P4M6R8KVC Models
DC Resistance (DCR)
20.35mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.1A