HSTT25-D10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 1
Unit Price: Fr.110.84000
Datasheet
Image for HSTT25-D10 is not available
HSTT25-D10
DigiKey Part Number
HSTT25-D10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-D10
Description
HEATSHRINK 1/4" X 500' WHITE
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 White 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
500.0' (152.4m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)