PE3C2416-72
DigiKey Part Number
6099-PE3C2416-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE3C2416-72
Description
COAX CABLE BNC TO BNC 6'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-316 72.0" (1.8m) 6.0'
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Type
RG-316
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
BNC Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C