POE90U-560-R (secondary)
POE90U-560-R
DigiKey Part Number
993-POE90U-560-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-560-R
Description
PASSIVE POE ADAPTER C14 GIGABIT
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
Category
Features
OCP, OVP, SCP
Manufacturer
Phihong USA
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Series
Efficiency
75%
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Type
Midspan Injector
Approval Agency
cULus, IEC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Number of Ports
1
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Voltage - Output
56V
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
1.6 A
Base Product Number
Power (Watts) - Per Port
90W