PIC480.241D
DigiKey Part Number
1736-PIC480.241D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC480.241D
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
94.2%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 2.32" W x 4.88" H (127.0mm x 59.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
EAC, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-2-201; 62368-1
Current - Output (Max)
20A