PIM90.245
DigiKey Part Number
1736-PIM90.245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIM90.245
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 91W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.8A
Category
Voltage - Isolation
500 V
Efficiency
93.8%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
3.8A
Base Product Number
Power (Watts)
91W