PE-0402FB121ST
DigiKey Part Number
553-2373-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2373-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2373-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-0402FB121ST
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 550mA 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
550mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz