742W-15/04
742W-15/04
742W-15/04
DigiKey Part Number
Q848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
742W-15/04
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F Panel Mount, Snap-In
Category
Number of Positions
3 per connection (2)
Manufacturer
Qualtek
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Connector Style
IEC 320-2-2/F
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.50mm x 48.30mm
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC