QFWB-10-5-USUB
DigiKey Part Number
Q1039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWB-10-5-USUB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Qualtek
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB Micro
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
cULus
Voltage - Output
5V
Weight
0.192 lb (87.08 g)
Current - Output (Max)
2.1A