SN75ALS161DW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-11804-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN75ALS161DW |
Description | IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN75ALS161DW Models |
Category | Receiver Hysteresis 650 mV |
Manufacturer Texas Instruments | Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V |
Packaging Tube | Operating Temperature 0°C ~ 70°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Transceiver | Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |