400AX8.2MEFC10X9
DigiKey Part Number
1189-2278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400AX8.2MEFC10X9
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400AX8.2MEFC10X9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C