6.3TKV100M6.3X6.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 995
Unit Price: Fr.0.51000
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,663
Unit Price: Fr.0.40000
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 3,463
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
6.3TKV100M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-4134-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3TKV100M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6.3TKV100M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
132 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C