CP502550665-2
DigiKey Part Number
102-4690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP502550665-2
Description
PELTIER, 25.5 X 50 X 6.65 MM, 5.
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 23.0W @ 27°C 5 A 100°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP502550665-2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Delta Tmax @ Th
82°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
6.65mm
Series
Number of Stages
2
Packaging
Box
Current - Max
5 A
Part Status
Active
Voltage - Max
12.8 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
2.4 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 50.00mm L x 26.25mm W
Operating Temperature
100°C
Qmax @ Th
23.0W @ 27°C