LC1D38P7
DigiKey Part Number
4008-LC1D38P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D38P7
Description
TESYS CTR 38 AC3 18.5KW1NO1NC230
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 38 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D38P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
184 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
22 ms
Contact Rating (Current)
38 A