BE24-1A85-M
DigiKey Part Number
374-BE24-1A85-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BE24-1A85-M
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
17.1 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Seal Rating
Sealed - Fully
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
1.1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
100 µs
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
1.4 kOhms