PBC16SAFN
DigiKey Part Number
S1061E-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC16SAFN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.620" (15.75mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.950" (24.13mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 44
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.1.68000Fr.1.68
10Fr.1.42900Fr.14.29
100Fr.1.21380Fr.121.38
500Fr.1.08346Fr.541.73
1,000Fr.1.03175Fr.1,031.75
5,000Fr.0.92107Fr.4,605.35
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.1.68000
Unit Price with VAT:Fr.1.81608
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 45
Unit Price: Fr.2.89000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.0.33000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM