PBC16SFCN
DigiKey Part Number
S1231E-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC16SFCN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.738" (18.75mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.1.52000Fr.1.52
10Fr.1.29400Fr.12.94
100Fr.1.09950Fr.109.95
500Fr.0.98136Fr.490.68
1,000Fr.0.93453Fr.934.53
5,000Fr.0.83427Fr.4,171.35
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.1.52000
Unit Price with VAT:Fr.1.64312
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 269
Unit Price: Fr.2.58000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.0.33000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM