PEC16SADN
DigiKey Part Number
S1042E-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC16SADN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC16SADN Models
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 400
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.1.22000Fr.1.22
10Fr.1.03600Fr.10.36
100Fr.0.88020Fr.88.02
500Fr.0.78566Fr.392.83
1,000Fr.0.74816Fr.748.16
5,000Fr.0.66789Fr.3,339.45
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.1.22000
Unit Price with VAT:Fr.1.31882
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.1.99000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.0.30000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM