PEC16SBDN
DigiKey Part Number
S1142E-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC16SBDN
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 84
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.1.92000Fr.1.92
10Fr.1.63500Fr.16.35
100Fr.1.38970Fr.138.97
500Fr.1.24052Fr.620.26
1,000Fr.1.18131Fr.1,181.31
5,000Fr.1.05460Fr.5,273.00
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.1.92000
Unit Price with VAT:Fr.2.07552
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 179
Unit Price: Fr.3.36000
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.0.35000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 607
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM