PREC014SAAN-RC
DigiKey Part Number
S1012EC-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC014SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PREC014SAAN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,707
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.0.40000Fr.0.40
10Fr.0.33700Fr.3.37
100Fr.0.28570Fr.28.57
500Fr.0.25494Fr.127.47
1,000Fr.0.24276Fr.242.76
5,000Fr.0.21669Fr.1,083.45
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.0.40000
Unit Price with VAT:Fr.0.43240
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 32664
Unit Price: Fr.0.38000
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
Unit Price: Fr.0.67000
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM