CUS30M-18
DigiKey Part Number
285-CUS30M-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS30M-18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 31W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS30M-18 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.1mm)
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
1.7 A