CUS800M-12
DigiKey Part Number
285-CUS800M-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS800M-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 680W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS800M-12 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.71" L x 3.35" W x 1.67" H (170.5mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
56.7 A