GUS1000-36
DigiKey Part Number
285-GUS1000-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUS1000-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1000.8W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
95.3%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.61" H (177.8mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Current - Output 1
27.8 A