PFE500F-12/T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 4
Unit Price: Fr.328.42000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 42A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE500F-12/T
DigiKey Part Number
285-PFE500F-12/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500F-12/T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PFE500F-12/T Models
Category
Features
Remote On/Off, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
17-DIP Module, Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
42A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
500 W