MPZ1608S260ATDH5
DigiKey Part Number
445-MPZ1608S260ATDH5TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MPZ1608S260ATDH5CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MPZ1608S260ATDH5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1608S260ATDH5
Description
FERRITE BEAD 26 OHM 0603 1LN
Detailed Description
26 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 6A 7mOhm
EDA/CAD Models
MPZ1608S260ATDH5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Rating (Max)
6A
DC Resistance (DCR) (Max)
7mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Impedance @ Frequency
26 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)