PCM120T-2R7M-D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCM120T-2R7M-D |
Description | FIXED IND 2.7UH 24.4A 3.12 MOHM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 24.4 A 3.12mOhm Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCM120T-2R7M-D Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 26.3A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 3.12mOhm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 165°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm) |