HUM-868-PRO-CAS_View2
HUM-868-PRO-CAS
DigiKey Part Number
HUM-868-PRO-CAS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HUM-868-PRO-CAS
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Proprietary Transceiver Module 868MHz Antenna Not Included, Castellation Surface Mount
Category
Power - Output
8.5dBm
Mfr
Sensitivity
-100dBm
Series
Serial Interfaces
UART
Packaging
Tray
Antenna Type
Antenna Not Included, Castellation
Part Status
Active
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
23.5mA
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting
22mA ~ 40.5mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Modulation
FHSS
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
868MHz