LM25184EVM-S12
DigiKey Part Number
296-LM25184EVM-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM25184EVM-S12
Description
EVAL BOARD FOR LM25184Q1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM25184-Q1 - 1 Isolated Output DC/DC Converter Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 42V
Packaging
Box
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz
Main Purpose
DC/DC Converter
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
LM25184-Q1
Voltage - Output
12V