LM2596S-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2596S-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2596S-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2596S-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
150kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V