LMG3411R070RWHR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: Fr.6.04147
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 342
Unit Price: Fr.13.80000
Datasheet
In Stock: 237
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 12A 32-VQFN (8x8)
LMG3411R070RWHR
DigiKey Part Number
296-LMG3411R070RWHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMG3411R070RWHR
Description
IC GAN FET DRIVER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LMG3411R070RWHR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
9.5V ~ 18V
Mfr
Current - Output (Max)
12A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Rds On (Typ)
70mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Bootstrap Circuit, 5V Regulated Output
Number of Outputs
1
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, UVLO
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
32-VQFN (8x8)
Interface
Logic, PWM
Package / Case
Voltage - Load
480V (Max)