LMS8117ADT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LMS8117ADT-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMS8117ADT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMS8117ADT-3.3/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
60 ~ 75 dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A