LMZ36002RVQT
DigiKey Part Number
296-42998-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-42998-1-ND - Cut Tape (CT)
296-42998-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ36002RVQT
Description
DC DC CONVERTER 2.5-7.5V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 2.5 ~ 7.5V 2A 4.5V - 60V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ36002RVQT Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
OCP, OTP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
95%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
43-BQFN Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.40" L x 0.40" W x 0.17" H (10.2mm x 10.2mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
43-B3QFN (10x10)
Voltage - Input (Max)
60V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A