MSP430FR2522IPW16R
DigiKey Part Number
296-MSP430FR2522IPW16RTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-MSP430FR2522IPW16RCT-ND - Cut Tape (CT)
296-MSP430FR2522IPW16RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430FR2522IPW16R
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 7.5KB (7.5K x 8) FRAM 16-TSSOP
EDA/CAD Models
MSP430FR2522IPW16R Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)