SN75ALS160DWR
DigiKey Part Number
296-37431-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37431-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS160DWR
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
SN75ALS160DWR Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)