SN75ALS160DWRE4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 32
Unit Price: Fr.2.31000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: Fr.0.94857
Datasheet
In Stock: 0
8/8 Transceiver Half IEEE 488 20-SOIC
SN75ALS160DWRE4
DigiKey Part Number
SN75ALS160DWRE4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS160DWRE4
EDA/CAD Models
SN75ALS160DWRE4 Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Manufacturer
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)