SN75ALS161DW
DigiKey Part Number
296-11804-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS161DW
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
SN75ALS161DW Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)