TL4050C25IDBZT
DigiKey Part Number
296-TL4050C25IDBZTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TL4050C25IDBZTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TL4050C25IDBZTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050C25IDBZT
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL4050C25IDBZT Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
41µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%