TSD24DYFRQ1
DigiKey Part Number
296-TSD24DYFRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TSD24DYFRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TSD24DYFRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSD24DYFRQ1
Description
AUTOMOTIVE 24V UNIDIRECTIONAL SU
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39V Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
250W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
USB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
24.8V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
39V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)