SIL-1A12DH
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A12DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A12DH
Description
3KV/2.5A HIGH VOLTAGE REED RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Toward Technologies, Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Diode
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.25 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms